Podręcznik krok po kroku Cisco C85fe 16t 16k

Cisco C85fe 16t 16k to przewodnik krok po kroku, który zapewnia głębokie zrozumienie przełączników Cisco Catalyst 8500 Series. Podręcznik jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się, jak skonfigurować i zarządzać przełącznikiem Cisco Catalyst 8500 Series. Przewodnik szczegółowo opisuje wszystkie funkcje i opcje przełącznika, aby pomóc w dostosowaniu go do własnych potrzeb. Przewodnik jest dostępny w wersji drukowanej i online, więc można go łatwo dostosować i śledzić zmiany w przypadku aktualizacji systemu. Przewodnik jest łatwy w użyciu i umożliwia szybkie i łatwe skonfigurowanie przełącznika Cisco Catalyst 8500 Series.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik krok po kroku Cisco C85fe 16t 16k

Opis

Kurs książkowy, czyli uniwersalna instrukcja krok po kroku.

Ta książka to właśnie ta instrukcja obsługi, której szukałeś w pudełku ze swoim laptopem i … nie znalazłeś. Jest to jednocześnie książkowy kurs dla początkujących. Możesz się uczyć wtedy, kiedy ci to odpowiada, w tempie dostosowanym do swoich możliwości.

Dotyczy wszystkich urządzeń z Windows 11 (zarówno Home jak i Pro) obsługiwanych tradycyjnie czyli myszką i klawiaturą. Nieważne, jaka jest marka komputera (czy jest to Dell, Huawei, Lenovo, Asus, HP, Acer czy jakiś inny komputer) – wszystkie urządzenia z Windows 11 obsługuje się podobnie. (Jeśli masz komputer z Windows 10, to kliknij: Obsługa komputera z Windows 10. ) Nasze instrukcje krok po kroku mogą także zastąpić kursy komputerowe.

Podręcznik przeznaczony jest dla początkujących i może zastąpić kurs komputerowy – możesz się uczyć w takim tempie, jakie ci odpowiada. Rozłóż poradnik na biurku (dzięki oprawie spiralkowej się nie złoży) i mając wolne ręce wykonuj krok po kroku polecenia instrukcji.

Na wyraźnych rysunkach masz pokazane, gdzie kliknąć. Właśnie w ten sposób (poprzez samodzielną obsługę komputera) nauczy się każdy, również techniczny „dinozaur”. Seniorzy docenią dużą czcionkę i język wolny od informatycznego żargonu – piszemy po polsku a nie po „informatycznemu”. Oczywiście, w dwóch krótkich tomach możemy nauczyć tylko podstaw, ale gdy opanujesz te podstawy, to do innych rzeczy łatwo dojdziesz sam lub łatwo znajdziesz ich opis w Internecie.

Ta instrukcja krok po kroku skierowana jest do początkujących użytkowników komputera, którzy chcą szybko przełamać barierę nieufności, nauczyć się podstaw i rozpocząć prawdziwą, efektywną pracę z komputerem i Internetem. Niektóre z tych osób preferować będą tradycyjne kursy komputerowe. Dla innych jednak kursy takie są nieatrakcyjne z powodu dużego obciążenia czasowego oraz irytujące ze względu na konieczność dostosowania tempa nauki do współkursantów. Z tą książką będziesz pracować w takim tempie, jakie Tobie odpowiada!

Założenia tego samouczka

 • Nie masz żadnego lub masz jedynie niewielkie doświadczenie w pracy z komputerem. Jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem komputera, ta książka nie jest przeznaczona dla Ciebie.
 • Masz nieskrępowany dostęp do komputera. Poradnik ten nie jest książką do poduszki! Ćwiczenia tego kursu musisz przerobić osobiście „na komputerze”. Nauczenie się pracy z komputerem „na sucho” jest tak samo realne jak nauczenie się prowadzenia samochodu jedynie za pomocą książki.
 • Na komputerze, do którego masz dostęp, jest prawidłowo zainstalowany system operacyjny Microsoft Windows 11 PL. (Literki PL oznaczają wersję polskojęzyczną. ) Jeśli warunek ten nie jest spełniony, to kurs ten będzie mało użyteczny. Jeśli posiadasz system Windows o innym oznaczeniu (np. 7, 8, 8. 1 lub 10), to jego obsługa będzie podobna do opisanej na tym kursie, ale będzie się różnić wieloma szczegółami. Lepiej kup naszą książkę dotyczącą właściwej wersji Windows!
 • Zakładamy, że masz tradycyjny komputer (stacjonarny lub przenośny) obsługiwany za pomocą myszki i klawiatury. Windows 11 może także działać na urządzeniach sterowanych ekranem dotykowym.
 • Instrukcja może służyć do nauki obsługi wszystkich dostępnych na rynku polskim wydań Windows 11: Home, Pro, Enterprise i Education. W zakresie omawianym na tym kursie różnią się one w bardzo niewielkim stopniu. Różnice w dokładnym wyglądzie rysunków i brzmieniu komunikatów wynikać będą bardziej z elastyczności systemów Windows, które przystosowują się do konfiguracji sprzętowej i preferencji użytkownika.
 • Teorię komputerową i informatyczną ograniczamy do niezbędnego minimum. Minimum to musi być jednak zachowane. W szczególności musisz zrozumieć pojęcia systemu operacyjnego, pliku i folderu.
 • Zasadniczą ideą jest nauka przez ćwiczenia, dlatego jesteś proszony o wykonywanie na komputerze poszczególnych czynności związanych z omawianym zagadnieniem.
 • W wykonywaniu tych czynności pomagają Ci ilustracje. Możesz porównać wygląd ekranu Twojego komputera z ilustracją w książce. Wyraźny wskaźnik pokazuje miejsce na ekranie związane z czynnością oznaczoną kolejnym numerem. Uwaga! Wygląd ekranu Twojego komputera może się różnić w mniejszych lub większych szczegółach od ilustracji w książce. System Windows jest bardzo plastyczny i dostosowuje się do możliwości sprzętu oraz do preferencji użytkownika.
 • By zwiększyć Twoją wygodę, każde zagadnienie staramy się umieścić na sąsiadujących stronach, które możesz widzieć jednocześnie bez konieczności przewracania kartek.
 • Instrukcja ta nauczy Cię tylko podstawowych umiejętności i nawyków potrzebnych do pracy z Windows. Nie pretenduje on do tego, żeby nauczyć Cię wszystkich możliwości i narzędzi Windows. Na komputerze z Windows można wykonywać miliony różnych działań. Nie miej do nas pretensji, że nie nauczymy cię wszystkich. Nie opisujemy w ogóle funkcji mniej ważnych, mniej popularnych oraz takich, gdzie można łatwo dojść samemu, jak je obsługiwać. Zakładamy, że jak opanujesz funkcje najbardziej podstawowe, to do tych innych sam już dojdziesz, jeśli w ogóle będziesz je potrzebował.
 • W systemie Windows większość czynności można wykonać na wiele różnych sposobów. Instrukcja pokazuje Ci zwykle tylko jeden sposób wykonania danej czynności. W ten sposób nie jesteś na wstępie obciążany zbyt dużą ilością informacji.

Instrukcja powstała na bazie naszych książek o poprzednich wersjach Windows. Zintegrowaliśmy tekst z aż trzech takich książek „Obsługa komputera z Windows 10”, „LAPTOP. Uniwersalna instrukcja obsługi” i „Windows 10. Instrukcja obsługi”, wybierając z nich, to co najlepsze, usuwając powtórzenia i oczywiście zmieniając go tam, gdzie Windows 11 różni się od Windows 10. W efekcie TOM 1. książki podzielony jest na Lekcję wstępną – zerową (dla zupełnych początkujących), 7 rozdziałów i dodatki. Lekcja wstępna przeznaczona jest dla zupełnych początkujących, dla których jest to pierwsze zetknięcie z komputerem. Jeśli obsługiwałeś już komputer, to możesz ją opuścić, chyba, że chciałbyś zacząć naukę od zera.

TOM 1. tej książki powinien wystarczyć do opanowania podstaw obsługi komputera z najnowszym systemem operacyjnym Windows. Dla tych jednak, dla których to za mało, oferujemy także TOM 2. Zawarliśmy tam kilka zagadnień, które nie zmieściły się w TOMie 1. W szczególności omawiamy kilka ciekawych aplikacji, które zawarte są w wersji instalacyjnej Windows 11 bądź które łatwo doinstalować, bo są zawarte w Microsoft Store. W TOMie 1. omówiliśmy Windows 11 bardziej jako system operacyjny. Jeśli przedstawialiśmy poszczególne aplikacje, jak np. Notatnik, to po to by zilustrować pewne ogólne zasady postępowania z aplikacjami w systemie Windows – jak np. je uruchamiać, zamykać, rozmieszczać na pulpicie, zapisywać tworzone przez nie pliki bądź je drukować. Czyli w TOMie 1. przedstawiliśmy Windows 11 jako system operacyjny a w TOMie 2.
pokażemy kilka zawartych w nim aplikacji użytkowych, takich jak WordPad, Paint, Kalendarz, Kalkulator, Pogoda, Mapa, Poczta, Skype czy Spotify.
Na koniec TOMu 2. koniec zajrzymy „pod maskę” komputera. Życzymy Ci, żebyś nigdy nie miał kłopotów wymagających zajrzenia do opisywanych w dwóch ostatnich rozdziałach Menedżera zadań i Menedżera urządzeń, ale może cię to nie ominąć i dlatego warto wiedzieć, co to jest, jak tam wejść i jak dokonać „drobnych napraw”.

Windows 11 Home a Windows 11 Pro

Instrukcja powstała na podstawie Windows 11 Home ale jest w 100% aktualna dla Windows 11 Pro. Wszystkie funkcje, które są zawarte w wersji Home występują w wersji Pro. W Windows 11 Pro występuje natomiast trochę funkcji, których nie ma w Home. Tych i tak byśmy w tej książce nie omawiali, gdyż przeznaczone są one dla administratorów sieci komputerowych w dużych firmach.

Fragmenty książki do zapoznania się

Zapoznaj się z lekcją wstępną instrukcji Obsługa komputera i laptopa z Windows 11

Spis treści TOMu 1. z obrazem niektórych stron

Wstęp 8

Założenia tego samouczka 8
Windows jako system operacyjny 11
Komputery z systemem Windows 13
Nie bój się komputera!!! 14

0. Lekcja wstępna 16

Włączanie komputera 16
Nie bój się myszy 21
Menu startowe 28Przewijanie (pasek przewijania) 30
Uruchamianie programów/aplikacji 32
Okno programu 34
Przesuwanie obiektów 40Zmiana rozmiarów okien 41
Czy jesteśmy w Internecie? 42
Surfowanie po Internecie – Microsoft Edge 44
Zamykanie Windows i wyłączanie komputera 50

1. Włączanie, co widać na ekranie, wyłączanie 52

Włączanie komputera 52
Logowanie na konto 54
Konta użytkownika 55
Elementy ekranu 57
Przycisk Start, menu start 58
Lista Wszystkich aplikacji 59
Kliknięcie Start prawym przyciskiem 61
Pulpit, skróty 61
Pasek zadań 64
Obszar powiadomień (zasobnik) 65
Wyłączanie komputera czyli zamykanie Windows 66
Automatyczne wyłączanie się komputera 68

2. Aplikacje w oknach 69

Uruchamianie programów 70
W menu startowym we Wszystkich aplikacjach 70
Uruchamianie programów poprzez wpisanie fragmentu
jego nazwy 72
Wyeksponowanie najbardziej potrzebnych programów 73
Uruchamianie programu poprzez otwarcie jego dokumentu 76
Okna programów 78

3. Obsługa programów 80

Program z menu tradycyjnym, okienko dialogowe 82
Klawiatura 84
Polskie litery 85
Programy sterowane wstążką 86
„Gorące klawisze” 88
Schowek 90
Cofanie 92
Pomocy! 94
Drukowanie 96
Zapisywanie dokumentów/plików 98
Otwieranie plików (dokumentów) 100

4. Jakie programy 101

Instalacja programu z Internetu na przykładzie Google
Chrome 102
Sklep (Microsoft Store) 106
Instalowanie aplikacji ze sklepu na przykładzie Netflixa 106
Wymagania systemowe programu 108
Deinstalacja programów 110

5. Pliki i foldery, Eksplorator plików 112

Eksplorator plików – uruchamianie 114
Okno Eksploratora plików 115
Urządzenia zewnętrzne 118
Widok plików 120
Tworzenie nowych folderów 122
Zmiana nazwy folderów i plików 123
Rozszerzenia nazw plików 124
Zaznaczanie plików i folderów 126
Przenoszenie i kopiowanie plików i folderów 128
Metodą „przenieś i upuść” 128
Przenoszenie i kopiowanie plików i folderów przez Schowek 130
Usuwanie plików i folderów 131
Kosz 132
OneDrive – automatyczna kopia zapasowa 134
Nagrywanie na płytkę CD/DVD 136
Przykład praktyczny: kopiujemy zdjęcia z telefonu na komputer 137

6. Internet 142

Połączenie internetowe 142
Połączenie Wi-Fi 145
Połączenie za pomocą kabla 149
Przeglądarki internetowe 150
Surfowanie po stronach WWW – obsługa
najpopularniejszych przeglądarek (Edge, Chrome i
Firefox) 152
Karty 152
Do strony o znanym adresie 153
Przewijanie 153
Powiększanie obrazu 154
Hiperłącze (łącze, hiperlink, link, odnośnik, odsyłacz) 154
Przyciski Wstecz, Dalej i Odśwież 154
Historia 155
Autouzupełnianie 155
Gdy nie znamy adresu 156
Ulubione / Zakładki 158
Przeglądanie InPrivate (incognito) 160

7. Ustawienia 162

Jak się dostać do Ustawień 162
Poruszanie się po Ustawieniach 164
Ustawienia a Panel sterowania 166
Oszczędzanie energii 168
Aktualizacje czyli Windows Update 170
Język, klawiatura, „polskie litery” 172
Jak sprawdzić wersję Windows 174
Ustawienia czasu 175
Konta użytkowników 176

Dodatek. Klawiatura 178

„Polskie litery” 184
Skróty klawiaturowe 185

Więcej informacji, czyli siła Internetu 186

Ta książka jest dla Ciebie jeśli: 188

 1. Jesteś dinozaurem i chcesz się nauczyć obsługi komputera. Wiek? 10-110 lat. W gruncie rzeczy nie chodzi o to, ile masz lat, ale że czujesz, że nie nadążasz za młodymi jeśli chodzi o nowinki techniczne.
 2. Masz komputer (stacjonarny lub laptop) z Windows 11. 

Spis treści TOMu 2.

WordPad, czyli pisanie (przykład edytora tekstu obsługiwanego za pomocą wstążki) 11

Wstążka 11

Wstążka – ćwiczenia 14

Przycisk Plik 16

Pasek szybkiego dostępu 18

Wydawanie poleceń za pomocą klawiatury – „gorące klawisze” 19

Piszemy list 20

Zapisywanie na dysku 24

Pisanie dłuższego tekstu 26

Klawisz Enter 26

Akapit 26

Znaki interpunkcyjne 27

Zaznaczanie fragmentu tekstu 28

Schowek 30

Przenoszenie przez Schowek 31

Cofanie 31

Kopiowanie przez Schowek 33

Czcionka 33

Kończymy list 35

Paint, czyli rysowanie (przykład programu graficznego) 38

Kalendarz, czyli kiedy dentysta 45

Kalkulator, czyli … kalkulator 50

Pogoda 56

Mapa, czyli podróże myszką po mapie 64

Cortana, czyli coś, czego nie ma (po polsku) 68

Poczta, czyli poczta elektroniczna (odbieranie i wysyłanie maili) w Windows 69

Jak działa poczta elektroniczna? 69

Konta poczty elektronicznej 70

Uruchamianie programu Poczta 71

Dodawanie nowego konta e-mail w aplikacji Poczta 72

Dodawanie istniejącego konta 74

Tworzenie nowego konta w aplikacji Poczta 75

Redagowanie i wysyłanie wiadomości 80

Odbieranie, przeglądanie i czytanie poczty 82

Odpowiadanie na list 85

Wysyłanie listu z załącznikiem 88

Otwieranie załącznika 90

Skype, czyli wideotelefonia internetowa 92

Ściąganie i instalacja aplikacji Skype 94

Skype – pierwsze uruchomienie i logowanie 96

Dodanie zdjęcia profilowego 98

Testowanie audio 99

Testowanie wideo 100

I jeszcze zgody 100

Rozmowa testowa 102

Dodawanie do listy kontaktów 106

Lista znajomych i ich dostępność 108

Dzwonimy do kogoś 110

Przebieg rozmowy 111

Odbieramy telefon 112

Rozmowy tekstowe 114

Dzwonienie na „normalne” telefony 116

Ustawienia Skype’a 118

Skype czuwa 120

Spotify, czyli muzyka z Sieci 122

Pierwsze uruchomienie Spotify 124

Bieżące korzystanie ze Spotify 126

Ulubione i Playlisty (listy odtwarzania) 130

A może wersja Premium 132

Menedżer zadań 134

Uruchamianie Menedżera zadań 135

Widok uproszczony Menedżera zadań 136

Pełny widok Menedżera zadań 138

Procesy 139

Wydajność 142

Historia aplikacji 143

Uruchamianie 144

Użytkownicy 146

Szczegóły 147

Usługi 148

Menedżer urządzeń i sterowniki 150

Co to jest Menedżer urządzeń 150

Uruchamianie Menedżera urządzeń 151

Różne widoki Menedżera urządzeń 151

Zasoby 153

Widok > Urządzenia według typów 153

Widok > Urządzenia według połączeń 156

Widok > Pokaż ukryte urządzenia 158

Urządzenia „problemowe” 159

Zarządzanie urządzeniami 160

Właściwości urządzeń 165

Bezpieczeństwo w Internecie 171

Ta książka jest dla Ciebie jeśli: 176

Jeśli jesteś zainteresowany, pod tym linkiem znajdziesz nagraną konfigurację:

CISCO – podstawowa konfiguracja Routera

Kilka kroków do podstawowej konfiguracji routera Cisco

Konfigurowanie podstawowe będzie opierać się na kilku zadaniach:

– zabezpieczenie (Enable i Privilege Exec Mode),

– zapisanie konfiguracji

– ustawienie (hostaname, banneru dla loginu),

– konfiguracja (interfejsów FastEthernet oraz Serialowego),

– włączenie dostępu Telnet,

– kilka innych zadań

Główne tryby poleceń w oprogramowaniu CISCO IOS:

– Tryb EXEC użytkownika

– Uprzywilejowany tryb EXEC

– Tryb konfiguracji globalnej

– Tryb konfiguracji interfejsu

– Tryb konfiguracji interfejsu pomocniczego

– Tryb konfiguracji

– Tryb ROM Monitor

Topologia, która będzie wykorzystana w zadaniu

Rozpoczęcie konfiguracji – wejście do trybu globalnego:

Router>enRouter#configure terminalEnter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.Router(config)#

Zmiana domyślnej nazwy routera

Komenda, która zmienia nazwę routera z domyślnej jest krótka – polecenie brzmi hostname

Router(config)#hostname TEST

Wprowadzenie hasła na routerze

Zadanie będzie opierać się na zabezpieczeniu linii portu konsoli celem bezpieczeństwa. Ustawienie hasła na routerze:

TEST(config)#line console 0TEST(config-line)#password testTEST(config-line)#login

Powrót do tryby konsolowego – celem przetestowania hasła:

Sprawdzenie poprawności wprowadzenia hasła:

Dwa razy wprowadzane hasło nieprawidłowe – niemożliwe było zalogowanie się, trzecia próba pomyślna

Wykorzystanie bezpiecznego portu pomocniczego:

Przy jego wykorzystaniu posiada się zdalny dostęp do routera. Z pomocą tego portu da się podłączyć modem.

TEST(config)#line aux 0TEST(config-line)#password test1

Włączenie dostępu telnet na routerze Cisco

Od tego jak dużą liczbę połączeń VTY będzie obsługiwać urządzenie zależne jest od wersji oprogramowania IOS. Standardowa liczba jest w zakresie od 5 do 1000. Mówiąc o VTY(wirtualnych liniach) ma się na myśli nie tylko telnet, a także SSH. Ustawienia fabryczne mają uruchomione pięć połączeń VTY. Celem podłączenia wymagane jest hasło.

Bezpieczny tryb wykonywania uprawnień z wykorzystaniem hasła

Dodatkowo z liniami dostępu jesteśmy w stanie zabezpieczyć tryb uprawnień exec. Służą do tego dwie komendy:

1 enable password Privilege_EXEC_password2 enable secret Privilege_EXEC_password

Zarówna pierwsze i drugie polecenie skonfigurują hasło w trybie uprawnień EXEC. Jest między nimi różnica. Komenda enable password zapisze hasło jako zwykły tekst, natomiast enable secret zapisze go w formacie szyfrowania.

Dwa rodzaje banerów

– Baner MOTD będzie się pojawiać przed zalogowaniem (celem wpisania tekstu należy wprowadzić &), do jego zakończenia (także wpisać trzeba &)

– Baner EXEC będzie się pojawiać po procesie uwierzytelniania i przed trybem EXEC

Przydatna funkcja do zbędnego przeszukiwana domeny

Fabrycznie routery mają konfigurację do rozwiązywania każdego słowa jakie nie jest komendą. W pierwszej kolejności sprawdzana jest statyczna tablica DNS celem odnalezienia wpisu. Kiedy jej nie będzie nastąpi próba połączenia z serwerem DNS pod IP 255. 255. Wiedząc iż serwer DNS będzie niepotrzebny warto go wyłączyć zaoszczędzając sobie trochę czasu wprowadzając błędną komendę. Polecenie, które będzie temu służyć:

no ip domain-lookup

Podstawowa konfiguracja interfejsu szeregowego na Routerze

Komendy jakie będą tu użyte dotyczą przypisania adresu IP do interfejsu, a później jego uruchomienie

Konfiguracja trybu FastEthernet w routerze

Komendy, które będą tu użyte dotyczą przypisania do interfejsu FastEthernet adresu IP a później uruchomienie go

Zapisanie konfiguracji

Router swoją konfigurację przechowuję w pamięci RAM. Wszystkie ustawienia jakie zostały wprowadzone bez ich zapisania zostaną stracone. Celem ich zachowania należy wykorzystać komendę:

copy running-config startup-config


Chciałbyś zobaczyć, jak wygląda konfiguracja w przypadku routera MikroTik? Zobacz na Mikrotikon


Tworzenie efektu podwójnej ekspozycji w programie Corel PHOTO-PAINT X8

W tym samouczku Stefan Lindblad, artysta, niezależny ilustrator i projektant grafiki, zaprezentuje, jak w programie Corel PHOTO-PAINT X8 utworzyć imponujący efekt podwójnej ekspozycji, korzystając z technik podwójnej ekspozycji i kolażu. Zostaną użyte następujące techniki: tryby scalania obiektów, soczewki obiektów, wymazywanie tła oraz różnorodne narzędzia do retuszowania.

Zarządzanie czcionkami w nowym programie Corel Font Manager

Dzięki nowemu programowi Corel Font Manager dostępnemu w pakiecie CorelDRAW Graphics Suite X8 zarządzanie czcionkami jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. W tym samouczku, Anand Dixit, artysta z grupy CorelDRAW Masters, grafik i instruktor pokaże, jak za pomocą programu Corel Font Manager instalować, odinstalowywać i filtrować czcionki, a także tworzyć unikatowe kolekcje czcionek ułatwiające szybkie znajdowanie i wybieranie określonych zestawów czcionek.

Czerń na wydrukach w trybie CMYK

Uzyskiwanie odpowiedniego odcienia czerni podczas drukowania jest istotne i nie powinno być lekceważone. W tym samouczku Ariel Garaza Diaz, grafik i artysta z grupy CorelDRAW Masters, porusza temat czerni na wydrukach. Wyjaśnia różnicę między czystą czernią a głęboką czernią oraz między czernią CMYK a czernią Pantone. Wskazuje także, dlaczego nadrukowywanie czarnego koloru jest tak istotne. Dowiemy się również, jak ważny jest czarny kolor w uzyskiwaniu głębszych odcieni podczas drukowania wypełnień tonalnych. com/static/cdgs/product_content/cdgs/x7/tutorials/en/powerclip-tutorial/image11. com/pl/pages/items/17700701. html">Możliwości funkcji szybkiego kadrowania

W niniejszym samouczku Ariel Garaza Diaz, grafik i artysta z grupy CorelDRAW Masters, zaprezentuje różnorodne możliwości funkcji szybkiego kadrowania w programie CorelDRAW. Program CorelDRAW umożliwia umieszczanie obiektów wektorowych i map bitowych, na przykład zdjęć, wewnątrz innych obiektów lub kadrów. Dowiedz się, jak wykorzystać dowolny obiekt wektorowy lub tekst ozdobny jako kadr dla materiałów obrazkowych lub wektorowych. com/static/cdgs/product_content/cdgs/x7/tutorials/en/creating-a-street-art-style-illustration/11-ppx8-illustration-brickwall-final. com/pl/pages/items/17700698. html">Tworzenie ilustracji w stylu street art do zastosowań wydawniczych przy użyciu programów Corel PHOTO-PAINT i CorelDRAW

W samouczku z tego miesiąca Stefan Lindblad — artysta z grupy CorelDRAW Masters — pokazuje nam krok po kroku, jak przy użyciu programu CorelDRAW przekształcić prace narysowane odręcznie w grafiki wektorowe oraz jak je przygotować przed eksportem do programu Corel PHOTO-PAINT przez przestawienie obiektów w poszczególnych warstwach. Projekt powstaje dalej w programie Corel PHOTO-PAINT, a Stefan prezentuje, jak pracować z soczewkami i trybami scalania warstw, aby ostatecznie osiągnąć niesamowity efekt w postaci nałożonych na siebie obrazków.

Tworzenie logo dla drużyny sportowej — autor: Joe Diaz

W samouczku z tego miesiąca Joe Diaz — grafik i artysta z grupy CorelDRAW Masters — przybliży nam proces kreatywnego przygotowania logo przedstawiającego maskotkę firmy na podstawie założeń projektowych. Joe pokazuje nam krok po kroku, jak przeprowadzić cały projekt: od koncepcji aż po gotowe logo.

Korzystanie z obrysów w programie CorelDRAW

Narzędzie Obrys i okno dokowane Obrys to proste w użyciu i jednocześnie zaawansowane funkcje, które umożliwiają tworzenie nie tylko ciekawych efektów 3D, ale także konturów przeznaczonych do wykonania na urządzeniach wyjściowych, takich jak plotery, maszyny grawerujące czy wycinarki do folii winylowej. W tym samouczku Anand Dixit pokaże nam ze szczegółami, jak tworzyć obrysy i edytować je.

Tworzenie ilustracji do artykułów w czasopismach

W niniejszym samouczku Stefan Lindblad — artysta z grupy CorelDRAW Masters, ilustrator oraz projektant grafiki — przybliży nam proces kreatywnego przygotowania pracy graficznej, która zostanie wykorzystana jako ilustracja do artykułu w czasopiśmie. Stefan omówi wszystkie aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu projektu, który nie tylko pozwoli zrealizować wizję dyrektora artystycznego czy redaktora publikacji, ale także zobrazuje, jak można uwypuklić treści zawarte w artykule za pomocą dobrze zaprojektowanej ilustracji.

Ariel Garaza Diaz: Eksperymentowanie z metamorfozą

W tym samouczku Ariel Garaza Diaz pokazuje, jak korzystać z jednej z najbardziej podstawowych i przydatnych funkcji programu CorelDRAW: metamorfozy. Efekt wydaje się prosty: przekształcenie jednego obiektu w inny na skutek stopniowej zmiany kształtów i kolorów, jednak rezultaty tej operacji są nadzwyczaj interesujące.

Przygotowywanie zaproszenia na przyjęcie

Korzystanie z narzędzi programu CorelDRAW jest bardzo proste — wystarczy tylko poznać zasadę ich działania. Można powiedzieć, że to dziecinnie proste! Ten samouczek jest skierowany do młodych grafików, którzy chcą tworzyć własne prace cyfrowe: pocztówki, plakaty, kreskówki czy grafiki koncepcyjne. Zaczniemy od pokazania, jak przygotować zaproszenie na przyjęcie i przyjrzymy się niektórym podstawowym narzędziom do rysowania: Prostokąt, Elipsa, Rysunek odręczny, Wielokąt i Inteligentne wypełnienie.

Obróbka zdjęć w programie Corel PHOTO-PAINT X7

W tym samouczku Stefan Lindblad, ilustrator, projektant grafiki i artysta z grupy CorelDRAW Masters, pokaże, jak korzystając ze zwyczajnego zdjęcia, uzyskać interesującą i atrakcyjną pracę, stosując niektóre z fantastycznych efektów i soczewek dostępnych w programie Corel PHOTO-PAINT.

Przygotowywanie dokumentów do drukowania i planowanie druku

W niniejszym samouczku projektant graficzny i artysta z grupy CorelDRAW Masters, Ariel Garaza Diaz, pokaże nam, jak skonfigurować pliki wynikowe do różnych zastosowań: druku, publikacji w Internecie, wykonania oznakowań, ilustracji lub wzorów ubrań. Jednak przede wszystkim pokaże nam, jak przygotować prace do drukowania i zaplanować druk.

Przygotowanie świątecznej kartki z życzeniami w programach Corel® Painter® 2015 i CorelDRAW® X7

W tym samouczku chcemy zaprezentować, jak w łatwy sposób w programie Corel Painter 2015 zaprojektować świąteczne kartki, aby wyglądały niemal tak, jakby były malowane ręcznie. W tym celu posłużymy się przede wszystkim znakomitymi funkcjami automatycznego malowania. Użytkownicy pakietu CorelDRAW Graphics Suite X7 mogą stworzone w programie Corel Painter prace zaimportować i dodatkowo ozdobić elementami graficznymi i tekstowymi.

Tworzenie kartki z życzeniami świątecznymi z użyciem przeglądarki CONNECT™ i programu CorelDRAW® X7

Pakiet CorelDRAW Graphics Suite X7 oferuje bogaty wybór dodatkowych materiałów w postaci zdjęć, czcionek i obrazków clipart. Jako, że zbliżają się święta, w dzisiejszym samouczku pokażemy, jak szybko znaleźć materiały, które można wykorzystać podczas tworzenia własnej kartki z życzeniami świątecznymi, korzystając z przeglądarki CONNECT. Potem, w programie CorelDRAW użyjemy tych wszystkich elementów, aby przygotować naprawdę niebanalną kartkę z życzeniami.

Abstrakcyjne kształty w programie CorelDRAW

Narzędzie Metamorfoza jest jednym z tych interakcyjnych narzędzi programu CorelDRAW, których imponujących możliwości nie widać na pierwszy rzut oka. Kiedy jednak profesjonalni użytkownicy programu CorelDRAW odkrywają potencjał tego narzędzia, szybko staje się ono jednym z ulubionych.

Ten krótki i łatwy samouczek został przygotowany przez Annę Maríę López López — wszechstronną projektantkę, założycielkę witryny www. corelclub. org oraz autorkę licznych książek na temat projektowania cyfrowego. Przedstawia przykłady kreatywnych możliwości metamorfozy.

Tworzenie obiektów przestrzennych symulujących modele 3D

W tym samouczku Anna María López López — wszechstronna projektantka oraz autorka licznych pozycji na temat projektowania cyfrowego — zaprezentuje możliwości narzędzia Metamorfoza w programie CorelDRAW. Wykorzystując proste obiekty i wypełnienia tonalne, Anna pokaże nam, jak tworzyć pozornie skomplikowane obiekty, które sprawiają wrażenie przestrzennych.

Znakomite narzędzie Wielokąt w programie CorelDRAW

W tym samouczku Anna María López López, założycielka witryny www. org i autorka wielu publikacji na temat projektowania cyfrowego, pokaże nam, jak łatwo tworzyć piękne wzory geometryczne przy użyciu narzędzia Wielokąt, które pozwala na uzyskiwanie skomplikowanych, symetrycznych kompozycji poprzez przeciąganie węzłów.

Zaprojektuj swoje biurko

Zajmujesz się rysunkiem technicznym? Pakiet CorelDRAW Technical Suite poszerza kreatywne możliwości pakietu CorelDRAW o zaawansowane narzędzia do tworzenia rysunków technicznych. W tym samouczku artysta z grupy CorelDRAW Master, Joseph Diaz, który na co dzień zajmuje się drukiem i tworzeniem oznakowań, pokaże jak zaprojektować biurko na zamówienie — od pierwszych szkiców do gotowego produktu — wykorzystując narzędzia do kreślenia rysunków izometrycznych dostępne w programie Corel DESIGNER.

Technika maskowania włosów w programie Corel® PHOTO-PAINT™ X6/X7

Dla wielu osób zajmujących się edycją zdjęć jednym z najtrudniejszych aspektów do opanowania jest prawdopodobnie umiejętność maskowania włosów. Jeśli uda ci się opanować tę umiejętność, poradzisz sobie z większością technik maskowania. Stefan Lindblad, ilustrator, projektant graficzny i artysta z grupy CorelDRAW Masters, zaprezentuje metodę maskowania włosów na obrazie używając programu Corel PHOTO-PAINT X7.

Korzystanie z pędzli programu Corel PHOTO-PAINT® w programie CorelDRAW®

Zwiększ realizm grafiki wektorowej w programie CorelDRAW, stosując fantastyczne efekty specjalne przy użyciu narzędzia Rozpylacz obrazków z programu Corel PHOTO-PAINT. Grafik, nauczyciel i artysta z grupy CorelDRAW Masters — Ariel Garaza Diaz — zaprezentuje nam, w jaki sposób można połączyć idealny kształt rysunku wektorowego z realistyczną teksturą map bitowych.

Praca z plikami programu Photoshop w pakiecie CorelDRAW® Graphics Suite — autor: Ariel Garaza DiazPrzechodzisz z programu Adobe Photoshop lub Adobe Illustrator do pakietu CorelDRAW Graphics Suite, ale chcesz nadal pracować w znajomym i przyjaznym środowisku? W tym samouczku odtworzymy kilka najbardziej typowych zadań wykonywanych w programie Adobe Photoshop, co ułatwi przejście na pakiet CorelDRAW Graphics Suite. Ariel Garaza Diaz — nauczyciel i artysta-grafik, członek grupy CorelDRAW Master — przedstawi kilka wskazówek ułatwiających pracę w obu programach.

Praca z narzędziem Wypełnienie siatkoweZobaczmy, jak artysta z grupy CorelDRAW Masters, Ariel Garaza Diaz, korzysta z wszechstronnego narzędzia Wypełnienie siatkowe, aby tworzyć realistyczne rysunki i efekty.

Domyślne ustawienia zarządzania kolorami na poziomie aplikacji i dokumentu w pakiecie CorelDRAW X6. 2Zarządzanie kolorami zapewnia dokładniejsze odwzorowanie kolorów podczas wyświetlania, modyfikowania, udostępniania i drukowania dokumentów a także eksportowania ich do innego formatu. Zapoznaj się z domyślnymi ustawieniami zarządzania kolorami w pakiecie CorelDRAW® Graphics Suite, co pozwoli uzyskać spójny wygląd kolorów podczas pracy z plikami pochodzącymi z różnych źródeł i przeznaczonych do wykorzystania na różnych urządzeniach.

Tworzenie nagrania wideo ilustrującego „szybkie rysowanie”W tym samouczku Joseph Diaz, artysta z grupy CorelDRAW® Masters, objaśnia, w jaki sposób z wykorzystaniem programu VideoStudio Pro nagrać wideo ilustrujące „szybkie rysowanie” przeznaczone na konkurs projektów graficznych CorelDRAW.

Tworzenie scenorysu w programie Corel PHOTO-PAINT®Scenorys to seria obrazków, zazwyczaj umieszczonych w ramkach, która przedstawia treść filmu, produkcji telewizyjnej lub innych projektów. W tym samouczku opisano proces opracowywania scenorysu w programie Corel PHOTO-PAINT i podano wskazówki przydatne w pracach tego rodzaju.

Projektowanie firmowych znaków graficznychJedną z najciekawszych cech pakietu CorelDRAW jest jego szeroka paleta narzędzi przydatnych podczas opracowywania elementów graficznych składających się na wizerunek firmy. Mam na myśli nie tylko samo logo. Chodzi mi także o sposób, w jaki logo jest wykorzystywane, np. na wizytówkach czy systemach oznakowania. Mowa tu także o kompozycjach lub symbolach graficznych, wykorzystywanych do promocji firmy.

Praca z harmoniami kolorów w pakiecie CorelDRAW Graphics Suite X6Style kolorów można łączyć w grupy nazywane harmoniami. Harmonia umożliwia łączenie stylów kolorów w relacje oparte na barwach oraz modyfikowanie ich w postaci całego zestawu. Edytując style kolorów w postaci harmonii, można szybko tworzyć różne warianty kolorystyczne przez grupową zamianę kolorów lub zmieniać kompozycje kolorów pracy graficznej w jednym kroku.

Korzystanie z warstw w programie CorelDRAWWarstwy to bardzo skuteczny sposób porządkowania obiektów w programie CorelDRAW. Korzystając z nich, można skrócić czas pracy, uprościć wykonywanie prac graficznych oraz zwiększyć poziom dokładności projektów.

Praca z warstwami w pakiecie CorelDRAW Graphics SuiteW tym samouczku wyjaśniono, jak w pakiecie CorelDRAW Graphics Suite pracować z warstwami głównymi, warstwami na poszczególnych stronach oraz warstwami prowadnic. Funkcje te pozwalają na dużą swobodę w dostosowywaniu układu stron, szczególnie w przypadku układów wielostronicowych.

Podręcznik krok po kroku Cisco C85fe 16t 16k

Bezpośredni link do pobrania Podręcznik krok po kroku Cisco C85fe 16t 16k

 1. Praktyka techniczna i podręcznik instalacji Ge Jxsousv1

 2. Podręcznik zasobów Cabletron Systems Smartstack 100 Els100 24tx

 3. Podręcznik konfiguracji oprogramowania Ge Jhp66g

 4. Specyfikacja i rysunek Epson Eh Tw8000

 5. Książka instruktażowa Beko Cfp1691dx

 6. Podręcznik instalacji i rozwiązywania problemów Bosch Sgs2hvw72e

 7. Podręcznik konfiguracji i specyfikacji Haier Wdns045

 8. Instrukcja montażu i naprawy części Canon Imagerunner 2730i

 9. Konserwacja i usuwanie usterek Brother 882 W20

 10. Instrukcja obsługi i montażu Frigidaire Fdb2410his0

 11. Instrukcje dotyczące instalacji, użytkowania i konserwacji Brother Ds700d

 12. Katalog części Brother Bes 940

 13. Dokumentacja produktu Instrukcja przygotowania terenu Haier 1u105s2ss2fa

 14. Instrukcja obsługi i informacje serwisowe Frigidaire Cra107ct14

 15. Podręcznik programowania i instalacji Epson Ecotank Et M2140 Series

 16. Instrukcja obsługi i instrukcja montażu Haier Sea Elephant King Brf1 80w

 17. Instrukcja szybkiego startu i gwarancja CAndt Solution Bco 1030

 18. Dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi Black And Decker Gtc610p

 19. Tłumaczenie oryginalnej instrukcji obsługi Dell E35s001

 20. Podręcznik interfejsu użytkownika i podręcznik programisty Black And Decker Bdt30wta

 21. Szybka konfiguracja Canon Color Imageclass Lbp712cdn

 22. Instrukcja obsługi i stylizacji Bosch She99co5

 23. Dokumentacja techniczna i instrukcja programowania Canon Eos C70

 24. Podręcznik użytkownika Podręcznik użytkownika Beko Din28320

 25. Podręcznik użytkownika oprogramowania Aeg Micromat Duo 30 Tg D W

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Podręcznik krok po kroku Cisco C85fe 16t 16k